Dubbla segrar för Hampus Rydman när Alx Danielsson utmanade

Starten av det första racet med #1 Hampus Rydman i knapp ledning före #89 Alx Danielsson.

Inte oväntat var Hampus Rydman dominant när Ginetta GT5 gästade Mantorp Park på lördagen. Från pole position vann han båda loppen medan gästförqren Alx Danielsson var tvåa på banan vid varje tillfälle. Men i första loppet visade det sig att inte mindre än tre förare kört för snabbt under gulflagg. Med 30 sekunders tillägg flyttades Alx ner till fjärde plats medan trean Jesper Ramsberg fick samma bestraffning och slutade sjua. Peter Wiborg ny tvåa före Alexzander Kristiansson.

I den avslutande tävlingen var dock ordningen återställd med trio Rydman-Danielsson-Ramsberg en god bit före övriga. Kevin Blomberg och Kristiansson hade en hård fajt och körde i mål som fyra och femma.

I sammandraget drar Hampus ifrån och har nu 214 poäng medan det är jämnt och öppet mellan Wiborg, Kristiansson och Blomberg. Ring Knutstorp om en vecka är avgörande.

Hampus Rydman vann det första racet före Peter Wiborg och Alexzander Kristiansson.
Hampus Rydman vann det andra racet före Alx Danielsson och Jesper Ramsberg.
Ginetta kalender 2023
  • 12-13 maj
    Anderstorp
  • 3-4 juni
    Karlskoga
  • 8-9 juli
    Falkenberg
  • 12-13 augusti
    Karlskoga
  • 30 sept.-1 oktober
    Jyllandsringen
Arkiv